Ďáblická hvězdárna

 

  29. května 1952 byla v Ďáblicích přednáška o vesmíru, které se zúčastnilo 200 lidí. Na základě toho se rozhodlo deset občanů obce založit hvězdářský kroužek. Vše se velmi dobře rozvíjelo, ale chyběla jim hvězdárna, která by mohla stát na vrhu Ládví. Nakonec to vyvrcholilo tak, že v roce 1954 se několik nadšenců pro astronomii pustilo do práce a ze zbylých panelů ze stavby panelového domu postavilo pěknou lidovou hvězdárnu, se kterou se může pyšnit málokterý astronomický kroužek. Stavba byla dokončena v roce 1956 a ládevská výšina tak změnila svůj vzhled. V budově vznikla pozorovatelna s kopulí o průměru 5,27m, přednášková síň, knihovna temná komora pro fotografické práce. Pro tuto pozorovatelnu se dokonce podařilo získat v tehdejší době jeden z největších dalekohledů u nás, který byl uložen v bednách v Národním technickém muzeu a původně byl určen pro Petřínskou rozhlednu.

   V roce 1958 členové astronomického kroužku hvězdárnu přestavěli. Byla rozšířena o dílnu a sklep, temnou komoru a druhou pozorovatelnu s pětimetrovou kopulí. Nejvíce práce jim dalo vylámání skály pro sklep.

   Na návrh astronomického kroužku byla v roce 1969 Lidová hvězdárna v Ďáblicích předána hvězdárně Praha - Petřín. Stalo se tak proto, aby hvězdárna byla lépe využita a aby se podstatně zlepšilo i její technické vybavení.              

Další informace na:     http://www.planetarium.cz/DABLICEOBS/index.htm